En İyi Köpek Maması Hangisi?

Merhaba;

Ürün destek ekibimize en çok yöneltilen soru olan "En İyi Köpek Maması Hangisi?" sorusuna genel bir bakış açısıyla cevap verelim. Böylece hem sizlerin aklındaki soru işaretlerini azaltmış, hem de bilgilendirme görevimizi yerine getirmiş olacağız.

Köpek maması seçerken öncelikle kulaktan dolma bilgileri göz önüne alarak seçim yapın. Türkiye'de satılan pek çok köpek maması mevcut ve hepsi de kalitesinin ve içeriğinin çok iyi olduğunu belirtmektedir. Peki öyleyse birini diğerinden ayıran bu özellikler nelerdir?

Öncelikle sorunuzun baştan yanlış olduğunu belirtmekte fayda var. Sorunun doğrusu "köpeğim için en iyi mama hangisi?" olmalıdır. Köpek mamaları şekil, içerik ve besin değerleri olarak fark göstermektedir. Bu da köpeğinizin ırkının ve yaşının mama seçiminde bir etken olduğunu göstermektedir.

Köpek Irkına Göre Mama Seçimi:
Köpekler ırk olarak genellikle 4 gruba ayrılır.
Dev ırk, büyük ırk, orta ırk ve küçük ırk köpekler. Köpeğinizin cinsine göre bu bilgiyi edindikten sonra mama seçimini biraz daha daralmış olacaksınız.
Örn. Terrierler küçük ırk sınıfında, cocker, collie gibi köpekler orta ırk sınıfken alman kurdu ve golden retriever gibi köpekler büyük ırk köpeklerdir. Ancak Danua, St. Bernard gibi köpekler ise dev ırk sınıfına girmektedir.

Köpek Yaşına Göre Mama Seçimi:
Köpekler 1 yaşına kadar yavru sınıfındadır. 1-7 yaş arası yetişkin ve 7 yaş üzerinde ise yaşlı olarak sınıflandırılır.
Dev ırk köpeklerde ise çoğunlukla yaşlılık 5 yaştan sonra sayılmaktadır.

Köpeğinizin ırkını ve yaşını belirledikten sonra mama markaları arasında öncelikle yorumları dikkate alarak tercih yapmanız daha doğru olacaktır. Bütçenizi zorlayarak yüksek kalitede ürünler tercih etmeniz ilerisi için de doğru bir adım olacaktır.

Önemli Hatırlatma;
Her mama her köpekte aynı etkiye sahip değildir. Sizin köpeğinizde çok iyi bir etki sağlarken bir başka köpekte tüy dökümü ya da alerji yapabilmektedir. Lütfen bunu da göz önünde bulundurarak sık sık olmasa da dönem dönem mama değişimi yapın.

0 yorum:

Yorum Gönder

Bu konuyu yorumlayabilirsiniz. Yorumunuz, editör onayı sonrası eğer uygun görülürse onaylanacaktır. Aşağılayıcı ya da hakaret içeren yorumlar ne yazık ki onaylanmamaktadır ancak ürün ya da haber hakkında olumsuz geri dönüşlere izin verilmektedir.